Wstępna opłata leasingowa – jak ją dopasować?

Jedną z pierwszych decyzji, którą musimy podjąć jeszcze przed wysłaniem zapytania o ofertę leasingu jest ustalenie ile będzie wynosić wstępna opłata leasingowa. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na wysokość odliczeń podatkowych oraz na kosztu leasingu.

Minimalna wysokość opłaty wstępnej zaczyna się już od 1% dla samochodów nowych i 5-15% dla samochodów używanych, natomiast maksymalny wkład własny wynosi 45%. Wysokości te zależne są od procedur firm leasingowych oraz norm prawnych, które nie dopuszczają, żeby opłata wstępna była wyższa niż 45%.

Przed podjęciem decyzji o wysokości wstępnej opłaty leasingowej warto wziąć pod uwagę parametry, na które będzie miała ona wpływ:

1) Wysokość kosztu leasingu

Zazwyczaj im wyższą opłatę wstępną zadeklarujemy, tym niższy będzie koszt leasingu, ponieważ kwota którą będziemy spłacać w ratach leasingodawcy będzie niższa.

Kalkulator leasingowy Leasing- Auto samodzielnie liczy średni koszt leasingu, co pozwala na poznanie jaki wpływ będzie miała wstępna opłata leasingowa na orientacyjny koszt leasingu.

Wstępna opłata leasingowa i jej wpływ koszt leasingu

 

2) Koszt kapitału własnego

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pieniądze, które przeznaczymy na wysoką opłatę wstępną zapewnią nam niższy koszt leasingu, jednak moglibyśmy alternatywnie je wpłacić np. na lokatę bankową. Dlatego każdorazowo warto zobaczyć, czy różnica w wysokości kosztu leasingu pokryje kwotę odsetek, które moglibyśmy uzyskać w tym okresie z lokaty bankowej.

3) Wykorzystanie tarczy podatkowej na koniec roku lub kwartału

Wysoka wstępna opłata leasingowa jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy poszukują źródła kosztów, które pozwolą na obniżenie podatków do zapłacenia. Należy pamiętać, że w leasingu każda faktura, którą dostajemy od leasingodawcy stanowi koszt uzyskania przychodu. Ponadto możemy odliczyć 50% podatku VAT kiedy auto wykorzystywane jest także na potrzeby prywatne i aż 100% podatku VAT, kiedy samochód potrzebny nam jest wyłącznie do prowadzenia firmy.

Wysokość odliczeń z każdej faktury łatwo sprawdzić w harmonogramie rat leasingowych będącym częścią kalkulatora leasingowego Leasing-Auto.pl.

Wstępna opłata leasingowa - harmonogram

Podsumowanie

Dobrze dobrana wstępna opłata leasingowa pozwoli przedsiębiorcom na maksymalne wykorzystanie optymalizacji podatkowej. Sprawi także, że koszt pożyczonego kapitału w ramach leasingu będzie znacznie niższy od alternatywnego kosztu kredytu.