Leasing operacyjny czy finansowy

W tym wpisie przedstawiamy różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym na samochód osobowy z punktu widzenia przedsiębiorcy vatowca prowadzącego własną działalność gospodarczą.

Leasing operacyjny

Komentarz

1) Rodzaj faktury – dostępność pojazdów

Dużo więcej aut z rynku można skredytować leasingiem finansowym, niż leasingiem operacyjnym, ponieważ leasing operacyjny dostępny jest wyłącznie dla samochodów sprzedawanych z pełną fakturą VAT 23%. Natomiast leasing finansowy można wziąć nawet dla auta z fakturą VAT marża, czy fakturą VAT zw.
Jeśli poszukujesz samochodu nadającego się do leasingu operacyjnego, to warto skorzystać z wyszukiwarki Leasing-Auto.pl lub możesz poprosić Nas o pomoc w znalezieniu konkretnego modelu, przez zostawienie Nam informacji na naszej stronie na Facebooku.

2) Okres trwania leasingu

leasing operacyjny można dużo lepiej dostosować do potrzeb firmy jeśli zależy nam na szybkim odliczeniu kosztów możemy wybrać leasing 2 letni, natomiast jeśli zależy nam na niskiej racie to możemy go wydłużyć nawet do 7 lat

3) Amortyzacja i ewidencja środków trwałych

W leasingu operacyjnym nie musisz zagłębiać się w kwestie księgowania środków trwałych i ich amortyzacji, ponieważ każda rata netto stanowi koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu możesz też zaoszczędzić na kosztach obsługi księgowej, jeśli Twoja działalność nie wymagała do tej pory ewidencji środków trwałych i ich amortyzacji.

4) Odliczenia od podatku dochodowego PIT

Każda rata netto w leasingu operacyjnym stanowi koszt uzyskania przychodu, natomiast w leasingu finansowym jest to jedynie część odsetkowa powiększona o amortyzację.

5) Limity w odliczaniu środków

W leasingu finansowym comiesięczne odliczenia od podatku PIT stanowi amortyzacja, która na podstawie ustawy o podatku dochodowym jest ograniczona do kwoty 20 000 Euro.
W leasingu operacyjnym limit ten nie występuje, możemy więc odliczyć całą wartość pojazdu powiększoną o koszty leasingu.

6) Rozliczenia VAT

W leasingu operacyjnym przy częściowym użytkowaniu prywatnym samochodu firmowego możemy odliczyć 50% podatku VAT który naliczany jest do każdej faktury. W leasingu finansowym jeśli na auto wystawiona zostanie pełna faktura VAT korzystający będzie zobligowany do wpłaty poza czynszem inicjalnym pełnej kwoty podatku VAT. Obowiązuje tutaj ta sama zasada co do maksymalnej wysokości odliczenia (50% przy użytkowaniu mieszanym oraz 100% jeśli auto użytkowane jest wyłącznie na potrzeby firmy)

7) Wykup pojazdu

Jedna i druga forma leasingu zapewnia możliwość wykupienia pojazdu po zakończeniu leasingu. W leasingu operacyjnym dłuższym niż 2 lata będzie to zazwyczaj symboliczny 1%, natomiast przy leasingu finansowym odbywa się to zwykle automatycznie.

8) Sprzedaż pojazdu po wykupie z leasingu

W leasingu operacyjnym osoby fizyczne prowadzące działalność mają możliwość nabycia samochodu na cele prywatne (nie wprowadzając go w księgi rachunkowe), dzięki czemu mają możliwość nieopodatkowanego odsprzedania go po 6 miesiącach od zakończenia leasingu. Leasing finansowy podobnie jak wykup na firmę powoduje konieczność zatrzymania pojazdu na kolejne 6 lat.

Podsumowanie

Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą będących vatowcami leasing operacyjny wydaje się być najlepszym rozwiązaniem na sfinansowanie samochodu, który będzie częściowo wykorzystywany na potrzeby firmy.
W moim zestawieniu leasing operacyjny wygrywa z leasingiem finansowym 6:3