Jaki samochód można „wziąć w leasing”?

Dla wielu przedsiębiorców leasing operacyjny jest najbardziej opłacalnym sposobem na sfinansowanie samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany nie tylko na cele firmowe, ale również prywatnie. Przedsiębiorcy z leasingu operacyjnego mogą oczywiście korzystać kiedy kupują nowy samochód w salonie, jednak istnieje także możliwość wzięcia w leasing samochodu używanego. W tym poście wyjaśnimy jakie warunki powinien spełniać używany samochód osobowy, żeby można było go wziąć w leasing operacyjny.

Żeby używany samochód osobowy mógł zostać sfinansowany leasingiem operacyjnym, musi spełniać następujące warunki:

  1. Musi być na niego wystawiona pełna faktura VAT 23%
  2. Wiek samochodu nie może przekraczać limitu wyznaczonego przez leasingodawcę.

Samochody z pełną fakturą VAT 23%.

Znalezienie w popularnych serwisach ogłoszeniowych samochodu osobowego, który sprzedawany jest z pełną fakturą VAT jest skomplikowane i czasochłonne, ponieważ dealerzy i komisy oznaczają, że na auto wystawiana jest faktura VAT nie tylko kiedy na taki pojazd wystawiana jest pełna faktura VAT 23%, ale także kiedy wystawiana jest faktura VAT marża oraz VAT 0%.

Samochody na które wystawiana jest faktura VAT marża, bądź VAT 0% mogą zostać sfinansowane leasingiem finansowym, jednak jest on dużo mniej korzystny dla przedsiębiorców.

Limit wieku dla samochodów w leasing operacyjny

Zazwyczaj limit ten wynosi 8 lat , ponieważ u większości firm leasingowych suma okresu leasingu oraz wieku auta nie może przekroczyć 10 lat.
Dlatego w 2015 możemy szukać pojazdów wyprodukowanych nie wcześniej niż w 2007 roku. Samochody z rocznika 2007 będą mogły zostać skredytowane leasingiem operacyjnym na maksymalny okres 2 lat. 7, pod warunkiem, że zdecydujemy się na leasing na jedynie 2 lata.
Warto w takim przypadku dobrze to przemyśleć i przekalkulować, ponieważ wykup po 2 latach leasingu będzie wynosił aż 18% wartości początkowej i nie będzie można odliczyć go od podatku. (w przypadku wykupu prywatnego).

W celu ułatwienia poszukiwań wymarzonego auta zespół Leasing-Auto.pl stworzył wyszukiwarkę samochodów w leasing operacyjny, w której znajdują wyłącznie samochody możliwe do sfinansowania leasingiem operacyjnym.

W wyszukiwarce można wyszukiwać pojazdy po planowanej wysokości raty leasingowej, a po otwarciu oferty istnieje możliwość dopasowania parametrów leasingu dla własnych potrzeb, sprawdzenia odliczeń podatkowych w kalkulatorze leasingowym oraz wysłania zapytania o ofertę leasingu operacyjnego.